DUYURULAR :
MESLEK EDİNDİRMEDE BÜYÜK ATAK

MESLEK EDİNDİRMEDE BÜYÜK ATAK


2010 Yılı Ekim Ayında Sayın Valimiz Doç. Dr. Ulvi SARAN’ ın istihdam ve gelir desteğine yönelik çalışmalarında bulunulması isteği ve Sayın Valimizin “ SYDV’ nin en yoksul bölgelerde birer halı kursu açması gerekir, böylelikle hem bir gelenek yaşatılmalı ve hem de gelir desteği sağlanmalı “ talimatıyla çalışmalara başlanılmıştır.

 

Açılması düşünülen halı kurslarının maliyetleri kendi kaynaklarımızla sağlanılması düşünülmüş, bu çerçevede tüm Malatya’ da atıl durumdaki halı tezgâhları büyük bir emek sonucunda toplanabilmiştir. Halı kursları için yer sorunu olduğundan açılması düşünülen bölgelerdeki okullarla gerekli görüşme ve yazışmalar yapılarak okullarda yer tahsisi yapılmıştır. Halı kurslarının okullarda kurulması, maliyetlerin sıfırlanmasını sağlamıştır. Halı tezgâhlarının ve Halı Kursu  yerlerinin sıfır maliyetle sağlanmasıyla 8 adet halı kursu, yoksulluk dosyalarının en fazla olduğu bölgelerde kurulmuştur. Bu süreç devam ederken aynı zamanda Halk Eğitim Müdürlüğü ile gerekli görüşme ve yazışmalar yapılarak her halı kursuna bir usta öğretici atanması sağlanmıştır.

 

Bu süreçlerden sonra halı kurslarımıza ilişkin başvuru duyuruları yapılmış, başvurular ikametgâh durumuna göre sınıflandırılarak ilgili kursa yönlendirmeler yapılmıştır. Bu aşamada mahalle muhtarlarımızın da aktif katılımı sağlanmış olup iş ve işlemlerin hızlandırılmasında destek sağlanmıştır. Bu çerçevede 8 adet halı kursu kurulmuş şuan itibariyle 120 kursiyerimiz kurslarımızda hem meslek öğrenmekte ve ayrıcada gelir desteği elde etmektedirler

Bunlar yapıldıktan sonra kurslarımız Kasım ayı başı itibariyle faaliyetlere başlamış olup çalışmalarına hızlı bir şekilde devam etmektedirler. Kursiyerlerimizin genelde “ Halı kursu hem sosyalleşmemizi sağlamakta ve ayrıca da gelir desteği sağlamaktadır” diye söylemektedirler. Kurslarımız başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Özellikle bu süreçlerin gelişmesinde aktif olarak Vakfımız Müdürü Hidayet BOZKURT’ un büyük emek sağlaması da takdire şayandır.


Bu sayfa 128 kez görüntülendi

     Top 10 Haberler

ZİYARETÇİ SAYACI
Ip Adresiniz : 35.168.110.128
Bugün Tekil : 38
Bugün Toplam : 50
Toplam Tekil : 236795
Şu An Bağlı :1