DUYURULAR :
SOYBİS

Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) eTR Ödülü


Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) eTR Ödülü"nün Sahibi

soybis 150px.150pxSosyal yardım başvurusu yapan vatandaşlarımızın muhtaçlıklarını ve kişisel verilerini merkezi veri tabanlarından temin/tespit etmek ve mükerrer yardımların önlenmesine yönelik olarak kurumlar arası (online) veri paylaşımını sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından uygulanmaya başlanan ve kısa sürede büyük bir başarıya imza atan e-devlet uygulaması Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS), "eTR Ödülü"nün sahibi oldu.

 

etr odul.250pxTürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından 2003 yılından beri düzenlenen ve bu yıl yedincisi yapılan "7. eTürkiye (eTR) Ödülleri", 13.01.2010 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün himayesinde Çankaya Köşkü"nde gerçekleştirilen bir törenle sahiplerini bulurken, "Kamudan Kamuya eHizmetler Kategorisi"nde SOYBİS ödüle layık görüldü. Ödülü Genel Müdürlüğümüz adına Genel Müdürümüz Aziz Yıldırım, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün elinden aldı.

Turkcell"in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Ödül Töreni"nde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, bu toplantıda ülkemizde heyecan verici güzel gelişmeler olduğunun ortaya konulduğuna dikkat çekerek, toplantıyı düzenleyenlere teşekkür etti.

Bilgi teknolojisi ve özellikle internetin sunduğu imkânların hayatımıza girmesiyle hayatımızda önemli değişikler olduğunu dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "Bilgi kendi başına artık büyük bir güç haline geldi. Klasik üretim faktörleri anlayışı değişti" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, gelişmiş ülkelerde Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla"nın önemli bir miktarının bilgi teknolojilerinden kaynaklandığını belirterek, gelişmişlik seviyesinin en iyi göstergelerinden birisinin bu teknolojilerin ne kadar kullanıldığı ve geçerli hale getirildiği olduğunu ifade etti.

Ülkemizde de bu alanda çok büyük ilerlemeler yaşandığını ve uygulamaların hayata geçirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, devletin halka hizmet eden büyük bir mekanizma olduğunu, halka hizmeti çok daha verimli, hızlı, şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde yapmak için teknolojinin sunduğu imkânlardan faydalanmak gerektiğini, bu konuda özellikle kamu kurumlarının aldığı mesafenin inanılmaz boyuta ulaştığını aktardı.

"7. eTürkiye (eTR) Ödülleri"nde ödül dağıtılan kategoriler, başvuran kurumlar, finalistler ve ödül kazanan kurumlar ise şunlar:

"Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler", "Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler", "Kamudan Kamuya e-Hizmetler" başlıkları altındaki üç kategori için toplam 16 proje başvurdu ve uzman değerlendiricilerin incelemesinin ardından, projelerden 9"u finale kalmaya hak kazandı.

"Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler Kategorisi"nde, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, "OTOKONTROL 5664" projesiyle; Çevre ve Orman Bakanlığı, "Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı" projesiyle; Söke Belediyesi, "Akıllı Kent Otomasyon Sistemi (AKOS)" projesiyle ve Şişli Belediyesi "e- Şişli" projesiyle; "Kamu"dan İş dünyasına e- Hizmetler Kategorisi"nde Akdeniz Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, "Kamu Mal/Hizmet Alımlarında Veri Tabanı ve İnternet Uygulaması İle Oluşan Saydamlık" projesiyle, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Gümrük Müsteşarlığı, "GÜMKART- Gümrük Tahsilat Sistemi" projesiyle; "Kamudan Kamuya e- Hizmetler Kategorisi"nde ise Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, "Sosyal Yardım Bilgi Sistemi" projesiyle, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, "Kamu Personeli Maaş Otomasyon Sistemi" projesiyle ve Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı "Maliye SGB.net Sistemi" projesiyle aday oldu.

Yapılan elektronik oylamanın ardından, Genel Müdürlüğümüz "Sosyal Yardım Bilgi Sistemi" projesiyle, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ve Gümrük Müsteşarlığı, "GÜMKART- Gümrük Tahsilat Sistemi" projesiyle ve Söke Belediyesi, "Akıllı Kent Otomasyon Sistemi (AKOS)" projesiyle ödüllere layık görüldüler.

20100113etr21.250px    etr2.250px

etr3.250px    etr5.250px

 


Bu sayfa 128 kez görüntülendi

     Top 10 Haberler

ZİYARETÇİ SAYACI
Ip Adresiniz : 35.168.110.128
Bugün Tekil : 38
Bugün Toplam : 47
Toplam Tekil : 236795
Şu An Bağlı :1