DUYURULAR :
KASDEP

KIRSAL ALANDA SOSYAL DESTEK PROJESİ (KASDEP)

Amacı

Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi ile üyeleri ekonomik yoksunluk içinde oldukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla belirlenen Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine (en az 50-en fazla 100 üyeden oluşan) hayvancılık alanında destek verilmektedir.

Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi, kırsal alanda ekonomik ve sosyal yoksunluk içinde bulunan kişi ve ailelere en uygun organizasyonla, gelir seviyesini yükseltme, istihdamı artırma, üretilen tarımsal ürünleri mahallinde değerlendirme ve pazarlama alanlarında gerekli maddi ve teknik desteği zamanında ulaştırarak, onların üretime katılmaları ve üretimde sürekliliklerinin sağlanması amaçlanmıştır.

Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Devlet Bakanlığı arasında 16.08.2003 tarihinde imzalanan Protokolle 2003 yılı Ekim ayında başlatılmıştır.

Hedef Kitlesi

Projenin uygulanması ile tarımsal üretim yapabilmek için yeterli kaynağa sahip olmayan, bir kooperatif bünyesinde birleşip süt sığırcılığı ve koyunculuk yaparak gelir elde etmek isteyen kırsal alanda yaşayan 3294 sayılı yasa kapsamındaki vatandaşlar hedeflenmiştir.

Başvuru Koşulları

Proje ile koyunculuk ve süt sığırcılığı konularında kaynak sağlanmaktadır. Kooperatifler; süt sığırcılığı konusunda 100 ortak için 2"şer baş süt ineği, zorunlu hallerde en az 50 ortak için 2"şer baş inek, koyunculuk konusunda 50 ortak için 25"er baş koyun şeklinde desteklenmektedir. Ayrıca küçük gruplar mevcut kooperatiflere katılmaları halinde proje desteğinden yararlanabilmektedir.

Projeden yararlanmak isteyenler İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile Tarım İl Müdürlüklerindeki Destekleme Şube Müdürlüğüne başvurdukları takdirde kendilerine yardımcı olunacaktır.

Başvuruları kabul edilenler, proje bedelini faizsiz olarak birinci ve ikinci yılı ödemesiz olmak üzere toplam beş yıl içinde 3 eşit taksitte ödemek zorundadırlar.

Uygulama

Projeden yararlanacak vatandaşlar, ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenmekte, kooperatif şeklinde koordine edilmeleri ise İl Tarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.  


Bu sayfa 128 kez görüntülendi

     Top 10 Haberler

ZİYARETÇİ SAYACI
Ip Adresiniz : 35.168.110.128
Bugün Tekil : 39
Bugün Toplam : 71
Toplam Tekil : 236796
Şu An Bağlı :1